Zagorski blues

Povodom Dana škole u našoj su školi 8.lipnja u popodnevnim satima održane radionice za poticanje nadarenosti i kreativnosti.

Fotogaleriju možete pogledati ovdje, a klikom na opširnije pročitajte više o radionici i pogledajte radove učenika i učenica naše škole.

Jedna od njih bila je i radionica „Zagorski blues“ na kojoj su se učenici 5.-8. r., zainteresirani za poeziju, glazbu i literarni izraz, pišući pjesme na materinjem narječju i standardnom jeziku, umjetnički ostvarivali kao mladi pjesnici.

Gošća naše radionice bila je gospođa Ivanka Hajsek, cijenjena pjesnikinja iz našega mjesta, a radionicu su osmislile učiteljice glazbene kulture i hrvatskoga jezika, profesorice Marta Turkulin- Horvat i Sonja Kuštan.

U prvome dijelu radionice naša nam je pjesnikinja pročitala nekoliko svojih radova i predstavila nam se. Učenici su imali priliku iz prve ruke saznati kako pjesnikinja stvara, gdje pronalazi motive i inspiraciju, kako zapravo nastaje njena poezija  te zašto uopće piše pjesme.

Nakon toga su učenici poslušali pjesme poznatih hrvatskih književnika na kajkavskom narječju uz glazbenu pratnju.

Kruna naše radionice bili su trenutci u kojima su učenici, potaknuti glazbom, stvarali vlastite stihove i zatim ih, uz tu istu glazbu, glasno čitali. Neizmjerno smo zahvalni i našoj pjesnikinji koja nam se također pridružila i stvarala zajedno s nama.

Atmosfera je na radionici bila poticajna, vrijeme je brzo proletjelo i učenici su se u završnom razgovoru zapitali kako je moguće da sat i pol vremena traje tako kratko. Izrazili su zadovoljstvo ovakvim načinom rada i poželjeli da se slične radionice čim češće održavaju.

Nakon uspješno odrađene radionice učenici su prisustvovali koncertu Tomislava Golubana i njegovih suradnika gdje su, osim uživanja u glazbi, stekli i mnoge spoznaje o glazbenom stilu koji nosi naziv blues.

Sve radove nastale na radionici, uključujući i pjesme gđe Ivanke Hasjek kojoj smo neizmjerno zahvalni na suradnji, možete pročitati u prilogu u kojem možete pogledati i fotografije.

Sonja Kuštan, prof.

objavio: Marijo Balašković   datum: 13. 6. 2016.