Učenici OŠ Krapinske Toplice osvojili 1. mjesto u ekipnom natjecanju Modelarska liga

U OŠ Janka Leskovara u Pregradi, 10. svibnja održana je županijska razina Modelarske lige. Učenici Petar Husak Kuhar (7. razred) i Krešo Besednik (8. razred), uz mentorstvo učitelja tehničke kulture Ivana Čavleka, osvojili su 1. mjesto u konkurenciji 10 ekipa koje su sudjelovale ove godine u navedenom natjecanju. Time su stekli pravo sudjelovanja na  Državnom natjecanju koje organizira Hrvatska zajednica tehničke kulture od 26. do 28. svibnja 2017. u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici.

Modelarska liga je ekipno natjecanje učenika u području modelarstva/maketarstva koje Hrvatska zajednica tehničke kulture provodi od školske godine 2012./2013. Natjecanje je pokrenuto s ciljem poticanja učenika za izvannastavno stjecanje i razvoj tehničkih znanja i vještina, motorike, kreativnosti, inovativnosti, timskog rada, izbor srednjih strukovnih i tehničkih škola i zanimanja te razvoj poduzetništva.

Organizator Lige je Hrvatska zajednica tehničke kulture (HZTK). Suorganizatori su Hrvatski savez pedagoga tehničke kulture i/ili društva pedagoga tehničke kulture, županijske zajednice tehničke kulture ili osnovne škole (ako su domaćini pojedinih natjecanja na županijskoj razini). Sudionici Lige su učenici osnovnih škola, udruga ili posebnih odjela osnovnih škola od petog do osmog razreda i njihov mentor. Ekipa se sastoji od dva učenika koje na natjecanje dovodi jedan mentor.

Organizatori županijskog natjecanja su društva pedagoga tehničke kulture (DPTK). Iznimno, ako oni nisu u mogućnosti biti domaćini i organizatori natjecanja, osnovne škole mogu biti domaćini natjecanja, a ZTK i/ili društva pedagoga suorganizatori natjecanja. Ove godine na županijskom natjecanju sudjelovalo je 10 ekipa (20 učenika). Natjecatelji unutar svake ekipe izrađuju jednak projektni zadatak tijekom 3 puna sata (180 min), na županijskoj razini i 4 puna sata (240 min), na državnoj razini, dijeleći poslove prema sposobnostima i sklonostima. Zadatke za provedbu natjecanja priprema Hrvatska zajednica tehničke kulture, u suradnji s Hrvatskim savezom pedagoga tehničke kulture. Pri izradi zadatka preporučuju se koristiti sljedeći materijali: šperploča, balza, pluto, furnir, stiropor, pleksiglas, PVC materijali, žica, konac… Na državnoj razini natjecanja, zadatke priprema Hrvatska zajednica tehničke kulture.

Državno natjecanje za tekuću školsku godinu, organizirat će Hrvatska zajednica tehničke kulture od 26. do 28. svibnja 2017. u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici. Na završnom natjecanju Modelarske lige sudjelovat će do 30 ekipa tj. 60 učenika. Organizator na natjecanje poziva prvoplasiranu ekipu na održanim županijskim natjecanjima i mentora (jednog) prvoplasirane ekipe te do 6 ekipa s teškoćama u razvoju koje su bile izdvojene kao najbolje na županijskom natjecanju.

Ivan Čavlek

Učitelj tehničke kulture

objavio: Marijo Balašković   datum: 11. 5. 2017.

« Listopad 2017 »