TERENSKA NASTAVA UČENIKA OSMIH RAZREDA

U petak, 22. ožujka 2024., učenici osmih razreda naše škole odradili su terensku nastavu na području Spomen područja Jasenovac. Kroz terensku nastavu realizirali su se nastavni sadržaji iz Povijesti  Hrvatskog jezika i Geografije.

Kao pratitelji učenicima išli su: učiteljica povijesti Valentina Novoselec Filipovski, učitelj geografije Krešimir Lovrenčić i učiteljica Hrvatskog jezika Monika Zaplatić.

Terenska nastava realizira se uz financijsku potporu Ministarstva obrazovanja i njihovog projekta posjeta Memorijalnom centru Jasenovac ( www.stranica https://mzo.gov.hr/vijesti/realizacija-terenske-nastave-u-spomen-podrucju-jasenovac/3410 ).

Terenska nastava bila je dio aktivnosti vezanih za obilježavanje Dana sijećanja na holokaust 27. siječnja 2024.

U prvom dijelu boravka u Memorijalnom centru učenici su uz stručno vodstvo razgledali spomen područje gdje se nekada nalazio logor Logor Jasenovac ili Logor III Ciglana, kako se sam logor zvao unutar logorskog sustava za vrijeme njegovog postojanja.

Uvriježeno je korištenje naziva Jasenovac za logor koji je postojao na tom prostoru, no taj logor nije bio jedini koji je postojao, bilo ih je više na obližnjim lokacijama. Jasenovački logor bio je samo jeda od njih.

Nakon vrlo detaljnog razrgleda učenici su odradili radionicu uz stručno vodstvo muzejske pedagoginje. Podijeljeni su u pet grupa i samostalnim pregledavanjem muzejskog postava učenici su rješavali zadatke na radnim listićima.

Na kraju po jedan predstavnik grupe predstavio je rad svoje grupe.

Dan smo završili slobodnim vremenom i ručkom u Novskoj.

objavio: Valentina Novoselec Filipovski   datum: 22. 3. 2024.