OBAVIJEST RODITELJIMA - Opasni izazovi na društvenim mrežama

TikTok: How would the US go about banning the Chinese app? - BBC News

Poštovani roditelji,

posljednjih mjeseci u medijima možemo sve češće pročitati vijesti o opasnim izazovima na društvenim mrežama u koje se upuštaju djeca i mladi. Cilj je snimiti opasne situacije, moguće izrugivanje i nešto povezano uz slanje neadekvatnih poruka i objaviti video na društvenoj mreži i na taj način privući pažnju i pozitivne reakcije vršnjaka (''lajkove'', pozitivne komentare, pratitelje).

Spominju se vrlo rizična ponašanja koja mogu imati ozbiljne negativne posljedice po zdravlje i život vašeg djeteta kao i njihovih vršnjaka kao -lijeganje pred vozeći auto, gušenje, ruganje,  pretrčavanje prometne ceste ...

Problem je prisutan, molim da roditelji posvete paznju kontroli društvenih mreža svoje djece.

Vodeći stručnjaci u zaštiti prava i dobrobiti djece i mladih vrlo jasno informiraju javnost o problemu, uzrocima i mogućim načinima njegova sprječavanja.

Stoga vas pozivamo na suradnju i pomoč te  zajedničko djelovanje.

Molimo da obratite pojačanu pažnju na sadržaje koji su vašoj djeci dostupni preko društvenih mreža, dobnu granicu za pristup takvim mrežama, utjecaje kojima su izloženi tijekom boravka u virtualnom svijetu i stavove vaše djece prema takvim aktivnostima.

Razgovarajte sa svojom djecom o problemu, opasnostima i prihvatljivim načinima na koje mogu zadovoljiti svoje potrebe za priznanjem, prihvaćanjem, slobodom, zabavom.

Gradite s djetetom otvorenu komunikaciju i podržavajući odnos temeljen na međusobnom povjerenju.

Za sve konkretne situacije i pitanja, slobodno nam se obratite.

Unaprijed hvala!

O izazovima kao i načinima kako o tome pričati s djecom ili što poduzeti, pročitejte:

objavio: Samson Štibohar   datum: 13. 4. 2021.