"Knjige su zakon"

U našoj je školi večer 8. prosinca bila vrlo svečana. Tijekom prigodnog glazbeno-scenskog programa predstavljeni su pobjednici Literarnog natječaja „Knjige su zakon“ koji je ove godine zaživio u školi.
Natječaj je kruna višemjesečnoga rada na projektu kojim su učenici i učitelji podizali svijest o važnosti čitanja u životu tinejdžera.

Učenici su čitali romane za mlade, pisali komentare, sudjelovali na radionici izrade videomamaca vezanih uz njih. U projekt su uključeni i roditelji koji su sa svojom djecom i njihovim učiteljicama čitali ulomke iz odabranih romana hrvatskih autora na zajedničkom druženju pod geslom „Knjiga spaja generacije“. Sva je događanja svojom kamerom budno pratio mladi školski fotograf Emerik Šafranko pa je uz izložbu literarnih radova priređena i izložba njegovih fotografija. Autori videomamaca, osmaši Adrian Erceg, Leon Jagić, Dominik Kramarić, Karla Krušlin, Laura Mišković i Jana Zemljić, predstavili su svoje kreativne videouratke.
Literarni natječaj „Knjige su zakon“ osmišljen je, prema riječima koordinatorice projekta prof. Sonje Kuštan, s namjerom da se učenike privuče knjizi i čitanju, ali i da ih se potakne na pisanje raspravljačkih tekstova kojima će izražavati svoje stavove o ulozi knjiga i čitanja u životu tinejdžera.
Članovi povjerenstva za Natječaj, Gordana Bartol, prof., učiteljica u OŠ Đure Prejca, Desinić, Tomislav Leljak, knjižničar u Općinskoj knjižnici Krapinske Toplice  i Darija Mikulec, prof., školska knjižničarka u OŠ K. Toplice, između šesnaest su pristiglih radova odabrali ponajbolje.
Predsjednica povjerenstva, prof. Bartol, pohvalila je trud i zalaganje svih sudionika natječaja, naglasila izuzetnu važnost čitanja te izrazila nadu da će natječaj zaživjeti, proširiti se i postati tradicionalan.

Autori su pohvaljenih radova Ivan Fučkar, Karla Krušlin i Jana Zemljić. Nagrađene su učenice Laura Mišković (1. nagrada), Neva Dragčević (2. nagrada) i Kristina Kordej (3. nagrada) Njihove su mentorice učiteljice Mira Korbar i Sonja Kuštan.
Ove je godine Natječaj je bio organiziran samo na razini OŠ Krapinske Toplice, ali voditeljice projekta (profesorice Marina Prebila-Rožić, Darija Mikulec i Sonja Kuštan) ne misle stati na tome. Želja im je da ga iduće godine podignu na županijsku razinu.
Dožupanica KZŽ-e gđa Jasna Petek i načelnica Općine Krapinske Toplice gđa Gordana Jureković koje su prisustvovale svečanosti, obećale su pomoć Županije i Općine pri ostvarenju te zamisli.
Zahvaljujemo mladim glazbenicima Rei Ljubej, Mislavu Ljubeju i Lauri Mišković.

Fotografije: Emerik Šafranko, 8.b

objavio: Daria Mikulec   datum: 12. 12. 2022.