Klokan bez granica

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog matematičkog društva 19. ožujka 2020. godine u 12 sati i 30 minuta će se po dvadeset i drugi put održati Međunarodno matematičko natjecanje "Klokan bez granica".

Udruga "Klokani bez granica" međunarodnog je karaktera i okuplja predstavnike velikog broja Europskih zemalja. Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture. Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja "Matematički klokan" koja popularizira matematiku među mladima. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

Motto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za skupine Pčelica i  Leptirić, odnosno 24 zadatka za sve ostale skupine. Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici "Klokana" francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja (15 kuna). Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.

Predviđeno vrijeme pisanja je 75 minuta za skupine Ecolier, Benjamin i Cadet, a za Pčelice i Leptiriće 60 minuta.

Više informacija možete pročitati na http://www.matematika.hr/klokan/

Prijave traju do 14.2.2020.

objavio: Viktorija Dimec Bračun   datum: 10. 2. 2020.