"Čitaj mi"

U Hrvatskoj kreće prva nacionalna kampanja

"Čitaj mi!",

posvećena poticanju čitanja naglas djeci od rođenja.

Kampanju "Čitaj mi!" pokreću Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskoga knjižničarskog društva, Hrvatsko pedijatrijsko društvo, Hrvatsko čitateljsko društvo, Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti i UNICEF Hrvatska, pod pokroviteljstvom Ministarstva socijalne politike i mladih.

U Europskoj godini čitanja naglas hrvatski pedijatri, knjižničari i drugi stručnjaci, u suradnji s medijima i nakladnicima, zajedničkim snagama pokreću prvu nacionalnu kampanju za poticanje čitanja u obitelji, u želji da se kod roditelja, ali i cjelokupnog društva, razvije svijest o njegovoj važnosti.

Tijekom ove godine u akciji "Čitaj mi!" provodit će se nekoliko ključnih aktivnosti.

Plakati i letci koji ističu važnost čitanja naglas djeci od rođenja (kako i kada čitati djeci, što je slikovnica i kako izgledaju slikovnice za pojedinu dob) bit će postavljeni u pedijatrijskim ordinacijama, rodilištima, domovima zdravlja i knjižnicama.

U narodnim knjižnicama bit će organizirane pričaonice "Čitam ti priču".

UNICEF Hrvatska, u nastojanju da se dopre do najranjivijih skupina djece, podržat će podjelu slikovnica "Gledaj ova mala slatka lica" na redovitim sistematskim pregledima u pedijatrijskim ambulantama, uz prethodno zajedničko čitanje roditelja, djece i pedijatra.

Ove će se godine slikovnice dijeliti u trima najsiromašnijim hrvatskim županijama – Karlovačkoj, Sisačko-moslavačkoj i Virovitičko-podravskoj županiji. Nakladnici. Kampanju će podržati i Prvi program Hrvatskoga radija svojom emisijom "Priča za laku noć" koja će sadržajem i trajanjem biti prilagođena najmlađoj djeci.

Pozivamo roditelje i druge odrasle koji čitaju djeci, stručnjake za rani razvoj djeteta, knjižničare, pedijatre, nakladnike, udruge da se uključe u kampanju "Čitaj mi!" i prijave aktivnost/događanje kojom se žele uključiti u kampanju i promovirati čitanje djeci od rođenja.

objavio: Bernardica Kuntić   datum: 11. 5. 2013.